Kā rīkoties ar toksiskiem cilvēkiem
Pasaule jau trešo gadu atrodas pilnīgā spriedzē, un visi notikumi, uz kuriem, kā pierāda pieredze, mēs nevaram ietekmēt, atspoguļojas uz visiem mums. Mums vienkārši jāpielāgojas jaunajām realitātēm. Psihes uzbūve katram ir atšķirīga, taču pat visemocionālāk stabilie cilvēki agrāk vai vēlāk tiek iesaistīti emocionālajā spirālē, sākot piedzīvot trauksmi, bailes un paniku.
Tomēr šodien gribu runāt par cilvēkiem, kuri visos laikos dzīvo ar stingru pozīciju, kas vērtē visu un visus negatīvi. Šie cilvēki tiek saukti par toksiskiem. Viņi burtiski VISS uztver negatīvi, redzot pasauli tumšās krāsās. Komunicējot ar šādiem cilvēkiem, viņu negatīvisms atspoguļojas arī sarunbiedrī. Sarunbiedrs sāk izjust dusmas, naidu, aizvainojumu un citas negatīvas jūtas. Laika gaitā sazinoties ar šādiem cilvēkiem, vispār rodas vēlme glabāt visu savu prieku, panākumus un sasniegumus pie sevis. Šādi cilvēki nespēj pat izrādīt pateicību! Jūsu dāvana tiks kritizēta, bet palīdzība tiks uztverta kā pašsaprotama. Šie cilvēki ir koncentrējušies tikai uz sevi un savām problēmām – sarunbiedrs viņus neinteresē. Toksisks cilvēks burtiski izbauda savas bezgalīgās bēdas, pārmērīgi tās pārspīlējot, jo viņš ir “visvairāk slims un dzīvē aizvainots”. Citus interesē tikai, lai par tiem runātu aiz muguras. Viņi ir lieliski kritiķi. Visvairāk viņiem ir svarīgi uzsvērt citu nepareizību un muļķību, jo toksiskie cilvēki ir pārliecināti, ka tikai viņi VISĀ laikā ir pareizi! Šeit vēl atklājas viena viņu nepatīkamā rakstura iezīme – melīgums. Un šī melošana tiek izmantota manipulācijai ar citiem, lai sasniegtu savas personīgās intereses. Atkārtoju – viņus neinteresē neviens cits, izņemot pašu.
Pazīmes, ka jūs saskaras ar toksisku cilvēku:
- Pēc sarunas ar šo cilvēku jūtaties kā izspiests citrons, it kā no jums būtu izsūknēta enerģija. Uzdodiet sev jautājumu, cik viegli jums ir sazināties ar konkrēto cilvēku.
- Pēc sarunas ar šo cilvēku jūtaties sliktāk nekā PIRMS.
- Šajā saziņā jūs daudz biežāk dodat nekā saņemat. Cilvēks dod priekšroku tikai ŅEMT.
- Jūs neizjūtat vienlīdzīgu partnerību. Pēc sarunas paliek sajūta, ka jūs tiekat izmantots.
- Jūs netiekat pieņemts tāds, kāds esat. Jums tiek izvirzītas pastāvīgas prasības koriģēt domas, darbības utt.
- Sarunas laikā jūs biežāk izjutīsiet tādas emocijas kā skumjas un bēdas, nevis prieku un mieru.
- Jūs paši neesat sarunas iniciators (sakarā ar vēlmes trūkumu). Atbildiet godīgi sev uz jautājumu – vai vēlaties sazināties ar šo cilvēku?
Kā rīkoties, kad saprotat, ka blakus ir toksisks cilvēks, kurš ļoti nomāc jūsu dzīvi?
Sāksim ar to, ka NAV jēgas tieši pateikt cilvēkam, ka viņš ir toksisks vai ka viņš jums nepatīk. Ir skaidrs, ka tūlīt radīsies konflikts. Un toksisks cilvēks mums var būt ne tikai nejaušs paziņa kopīgā kompānijā; tas var būt arī jūsu radinieks, priekšnieks vai biznesa partneris. Tiem, kuriem patīk “teikt visu patiesību acīs”, iesaku pirms tam padomāt par sekām. Jo neviens cilvēks šo informāciju nepieņems. Turklāt jūs tiksiet apsūdzēts par rupjību, nepatiku (“par visu labo”) un egoismu. No viņa “vieglās rokas” tā var domāt par jums viss apkārtējais. Vai jums to vajag?
Secinājums Nr. 1: nesakiet toksiskam cilvēkam par viņa toksiskumu.
Nākamais padoms ir minimizēt informāciju par sevi. Toksiskie cilvēki ir lieliski manipulatori un, izsekojot jūsu emocionālo stāvokli, var izvilkt informāciju no jums, ko vēlāk izmantos savās interesēs.
Secinājums Nr. 2: sarunājoties ar toksisku cilvēku, mazāk runājiet par sevi. Runājiet par neitrālām tēmām – laika apstākļi, filmas, grāmatas, ceļojumi utt.
Vēl viens svarīgs punkts – minimizējiet kontaktus ar toksiskiem cilvēkiem, ja tos nav iespējams pilnībā izslēgt. Nav jāizvairās no cilvēka demonstratīvi, bet var izmantot laika ierobežojumus saziņai (piemēram, sakiet, ka jums ir tikai 15 minūtes…). Ja sarunā tiek pacelta nevēlama tēma – vienkārši mainiet tēmu ar frāzi “Starp citu, es pavisam aizmirsu tev pajautāt…” (tālāk vienkārši mainiet tēmu). Ja cilvēks tomēr atgriežas pie nevēlamās tēmas, varat tieši teikt, ka nevēlaties to apspriest vai nevarat. Sarunājoties pa telefonu ar toksisku cilvēku ir vēl viena lieliska iespēja beigt sarunu, atsaucoties uz zvanu no otrās līnijas.
Secinājums Nr. 3: minimizējiet kontaktu skaitu un kontrolējiet sarunas tēmas drošību.
Ceturtais noteikums – esiet pieklājīgi un neitrāli. Uz jautājumiem, ko uzdod toksisks cilvēks, atbildiet īsi un neiesaistieties diskusijās, pat ja viņš jūs provokē. Ja jūs apzināti mēģina iesaistīt diskusijā par tēmu, kur informācija var tikt izmantota pret jums, varat teikt: “Jā, pastāv dažādi viedokļi. Kāpēc tieši mans viedoklis jums ir tik svarīgs?” vai “Mans viedoklis nekādā veidā neietekmēs pašreizējo situāciju, tāpēc netērēsim tam laiku…” Aptuveni tā. Galvenais – saglabāt mierīgu toni un draudzīgu intonāciju.
Secinājums Nr. 4: neiesaistieties strīdā, atbildiet īsi un neitrāli. Izvairieties no divdomīguma.
Svarīgs noteikums – NEDRĪKST nekad un nekādā gadījumā apspriest trešās personas. Toksiski cilvēki ir ļoti tendēti nodot informāciju un, diemžēl, to darīt sagrozītā veidā. Atcerieties spēli “Pārtrauktais telefons”?
Un visbeidzot – centieties paši nekļūt toksiski saviem apkārtējiem. Mazāk baumojiet un sūdzieties. Centieties neskatīties uz pasauli melnās krāsās. Protams, mums visiem ir dažādi dzīves posmi, bet vienmēr atcerieties, ka tas attiecas ne tikai uz jums, bet arī uz jūsu apkārtējiem. Ja cilvēks būs patiešām morāli gatavs jūs uzklausīt un viņam pašam būs iekšējie resursi jūs atbalstīt – viņš pats pamanīs, ka jūs kaut kas satrauc un pajautās jums par to. Būsim saudzīgi pret citu jūtām. Visekoloģiskākais veids kā dzīvot grūtos dzīves posmos ir vēršanās pie psihologa. Saudzējiet sevi un savus tuviniekus.
Instagram: @psihologsnatalija